Årslotteriet 2020-11-24T13:23:07+00:00

Årslotteriet

Som medlem i Karlshamns konstförening deltar man i det Årliga konstlotteriet.

STORT GRATTIS TILL ALLA VINNARE 2020!

Vinster som ej är hämtade senast 1 mars 2021 tillfaller föreningen.
Vinsterna finns hos Bengt Persson, Södra Fogdelyckegatan 31

Telefon 0721597613

Konstlotteriet 2020

Närvarolotteriet
Dragning nr Namn / Vinnare Vinst nr
1 Anita Larsson 3 Glas Svamp, Dan Clausen/Lars Skulberg
2 Karin Svanborg 1 T. Wahlström, Olja på pannå
3 Inger Weibull 2 Ingolf Håkansson
Vaktlotteriet
Dragning nr Namn / Vinnare Vinst nr
1 Leena Holst 1 Rammel, Jorge Guila
2 Gideon Johansson 2 Ingolf Håkansson
3 Bengt Olsson 3 Glas Svamp, Dan Clausen/Lars Skulberg
Medlemslotteriet
Dragning nr Namn / Vinnare Vinst nr
1 Berit Bensryd 3 Akvarell, Stefan Lindqvist
2 Kerstin Sandström 7 Vid dagens slut, Inga Svanberg
3 Annchristin Hammarling 1 Färd, Ann-Lis Enlund
4 Gillis Hiller 6 Japanese Sunset, Dan Clausen
5 Anders Hammarling 4 Lime och Citron, Jorge Guila
6 Birgitta Lindskog 15 Akvarell: Sonatine Aglais, Håkan Lindskog
7 Lennart Carlsson 8 Grid, Lars Skulberg
8 Eva Fridh 14 Abstrakt, O C H Wickström
9 Ulf Ohlson 2 Keramik: Krossade drömmar, Maria Lindström
10 Jan Barrdahl 9 Accept who you are, Katarina Erasmine
11 Bob Matson 13 Frihet, Ann-Lis Enlund
12 Magnus Hansén 22 Måleri på textil: Ljuva locktoner, Bodil Vinke
13 Christine Lindqvist 5 Rammel, Jorge Guila
14 Christine Åkesson-Stenbäck 23 Kuckeliku, Ann-Lis Enlund
15 Ingrid Ljunggren 10 Vinterkväll, Ann-Lis Enlund
16 Marie Berntsson 21 EHIL Akryl på plåt, Göran Bengtsson
17 Karin Svanborg 18 Gisléetryck: Roffes blomma, Marianne Svedberg
18 Ethel Duvskog 19 Träsnitt: Ljus, Fredrik Lindqvist
19 Göran Bengtsson 20 Litografi: Maskrosbarn, Barbro Christoffersson
20 Anneli Rydman 12 Beduin porträtt, Eric Hermansson
21 Pirjo Åman 11 Här gick vägen, Kjell Nilsson
22 Ingun Johansson 16 Träsnitt: Sommar, Thure Dahlbeck
23 Margareta Carlson 17 Landskapsbild, Knut Norrman

Ärade medlemmar!

På grund av rådande pandemi och restriktioner kommer årets konstlotteri att genomföras på ett annorlunda sätt.

  • Dragning kommer att ske i styrelsen med närvaro av en revisor söndagen den 22 november 2020 efter klockan 17.
  • Tre olika lotterier ska dras:
    Medlemslotteriet med 23 vinster
    Närvarolotteriet och Vaktlotteriet med vardera 3 vinster.
    Totalt utlottas 29 verk.
  • Vinnarna meddelas via telefon eller mejl. Vinster kan avhämtas i Konsthallen onsdagen den 25 november 2020 klockan 17 – 19.
  • Vi uppmanar er att besöka konsthallen för att se verken. Fyll i önskelista och lämna förslag på vilket eller vilka verk ni helst vill ha vid eventuell vinst i dragningarna.
    Önskelistor kommer att ligga i Konsthallen. Lämna listan i Konsthallen och glöm inte uppge namn och telefonnummer.
  • Konsthallen är öppen lördagar och söndagar klockan 13 – 17 mellan den 7 -22 november 2020.
  • Vinster som ej avhämtats deponeras för avhämtning hos konsthandlare Bengt Persson, S Fogdelyckegatan 31, Karlshamn, telefon 0454-31 452 eller 072-159 76 13.
    Vinster ej avhämtade senast 1 mars 2021 tillfaller Konstföreningen.

Vänliga hälsningar
Karlshamns konstförening
Styrelsen

Årslotteriet

Som medlem i Karlshamns konstförening deltar man i det Årliga konstlotteriet.

STORT GRATTIS TILL ALLA VINNARE 2019!

Vinster som ej är hämtade senast 1 mars 2020 tillfaller föreningen.
Vinsterna finns hos Bengt Persson, Södra Fogdelyckegatan 31

Telefon 0721597613

No 26 Anders Gullberg Etyd 10500 kr Anders Jansson
No 22 Maimo Widesjö Taagen 7500 kr Lisbeth Wennergren
No 23 Maimo Widesjö Klar Himmel 7500 kr Ingemo Nilsson
No 19 Jennifer Saxell More 7000 kr Ulf Jansson
No 20 Agneta Östlund Allo Allo 7000 kr Berit Bensryd
No 24 Kjell Nilsson Stubbåker 7000 kr Anselm Bladh
No 1 Frederik Johansson Marle På kvällen 6800 kr Lennart Mårtensson
No 28 Bo Olls Tapion no 4 6500 kr Jane Bringsarve
No 29 Bo Olls Tapion no 3 6500 kr Gunnar Bylund
No 4 Kjell Nilsson Idyll 5000 kr Göran Mårtensson
No 27 Bo Olls Höstfragment 4500 kr Kristina Wallin
No 25 Anders Gullberg Himmel och Jord 4200 kr Gerd Andersson
No 5 Åke Bjurhamn Aftonland 4000 kr Elna Andersson
No 7 Åke Bjurhamn Det 7 inseglet 4000 kr Maj-Lis Olsson
No 8 Åke Bjurhamn Smultronstället 4000 kr Göran Sundelius
No 21 Ewa Sköld Westerlind Denny Creek 3900 kr Evy Holm
No 11 Ann-Lis Enlund På Havet 3600 kr Britt-Marie Bengtsson
No 12 Ann-Lis Enlund Mellanrum 3600 kr Lili Henriksen
No 17 Birgit Hammarbäck Fruset Land 3500 kr Gun Skoog
No 18 Maimo Widesjö Avståndet 3000 kr Bengt Norman
No 9 Kjell Nilsson Kärlighetens nyckel 2500 kr Leif Gustavsson
No 30 Britt Hammerbäck Message XIII 2400 kr Leif Willander
No 14 Ann-Lis Enlund Sparning 1900 kr Lillemor Holmqvist
No 16 Per Serre Litografi + bok 1700 kr Jan Barrdahl
No 3 Kjell Nilsson Miniatyr no 2 1500 kr Berit Lanér
No 10 Kjell Nilsson Hjärtkramen 1000 kr Sven-Åke Svensson
No 15 Lias Runelid Litografi   331 kr Bengt Persson

Närvarolotteriets vinnare den 24 november i konsthallen.

No 31 Britt Hammerbäck Message XX 2400 kr Gertrun Lundgren
No 32 Anders Gullberg Fåglar med nypon 4200 kr Gun-Britt Karlsson

Vinnare av lotteriet för medlemmar där har varit närvarande vid årets utställningar 2019.

No 33 BOB Mattsson ISAB Gåva Bengt Bergman
No 34 Reidar Vorlie Vår lossning Gåva Karin Mannerberg
No 35 Maimo Widesjö Modulus Diabas 29 2000 kr Ingemo Nilsson

Vaktlotteriet

No 36 Maimo Widesjö Modulus Diabas 12 2000 kr Gunnar Pettersson
No 37 Pia Carlström Glas 3000 kr Ingrid och Göran Bengtsson
No 38 Peter Leidig 1500 kr Birgitta Johansson
No 39 Stina Siljing 4000 kr Margareta Mossberg

Vinster där ej är hämtade före årsmötet 15 mars 2020 kommer att ingå i medlemslotteriet för 2020.

SE VILKA SOM VANN